Get Adobe Flash player
İletişim

Honsalar mahallesi kale kapısı sokak no:3/3

Telefon
(366) 2148205

Fax
(366) 2149205

kastamonusut@tsumb.org.tr

Merkez birliğimiz 29.06.2004 ve 5200 sayılı kanun kapsamında 07.09.2005 tarihinde süt üreticileri merkez birliği olarak faaliyetine başlamıştır.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği kuruluş aşamasında Mustafakemalpaşa, Amasya, Manisa, Mersin, Balıkesir, Uşak-Banaz, Bursa-İnegöl’de kurulan Süt Üretici Birliklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Merkez Birliğine üye birliklerin ürettikleri Sütün ulusal düzeyde üretim planlaması yapmak, Sütün pazarlanmasına ilişkin kurallara uyulmasında birlik üyelerine yardımcı olmak ve üyelerini yönlendirmek, Merkez Birliği’nin üyesi olan Süt Üretici Birliklerinin faaliyetlerini desteklemek, izlemek ve değerlendirmek, Üyelerini yurt içinde ve yurt dışında temsil etmek, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin Süt konusunda yapacağı çalışmalara katılmak ve danışma kuruluna temsilci göndermektir.

Yurt genelinde merkez birliğimize üye 60 farklı ilde 270 süt üreticileri birliği bulunmakta ve 600 ilçede faaliyet göstermektedir.
Merkez birliğimize üye olan süt üreticileri birliğinin işlevleri: sütün üretimini talebe göre planlamak ürünün kalitesini iyileştirmek, ürünü geçerli norm ve standartlara uygun olarak pazara sevk etmek ve ürünlerin ulusal ve uluslar arası ölçekte pazarlama gücünü arttırıcı tedbirler almaktır.

En küçüğünden en büyüğüne kadar her yaşta insanın mutlaka tüketmesi gereken ve bir alternatifi daha olmayan önemli bir gıda maddesi olan sütün kaliteli üretimini sağlamak ve sütün üreticilerini tek merkezde toplamak ve üretilen sütün kaliteli, hijyenik ve standartlara uygun üretiminin kontrol edilmesi ve üretici haklarının korunmasını vizyon edinen Merkez Birliğimiz, 2006 yılında ulusal süt kayıt sistemini kurmuş ve 2009/44 bakanlar kurulundan çıkan tebliğ ile Türkiye genelinde üretilen sütü kayıt altına almaya başlamıştır.

5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu kapsamında kurulan Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, ürün kalitesini iyileştirmek, pazarlama gücü arttırmak, üretici haklarını koruma altına alınmak ve kayıt dışı süt üretimini engellemek gibi konulardaki sorunların çözüm noktasında Tarım ve Hayvancılık sektörünün umut ışığı olmuştur.